VZŽ Koprivničko-križevačka – Apel građanima
U tijeku je žetvena sezona, a obzirom na izuzetno sušni period i prognoze meteorologa da će isto potrajati u narednom periodu moguće je očekivati i požare na većoj otvorenoj površini.
U vrijeme žetvenih radova, svake godine određen broj neodgovornih pojedinaca, pribjegava
njima najjednostavnijoj metodi – spaljivanju slame i strništa.
Stoga, apeliramo na građane da tijekom radova na čišćenju poljoprivrednih i drugih površina, biljni otpad saniraju na način da ne dovode u opasnost ljude i imovinu te u tom cilju izbjegavaju i onečišćenje zraka i okoliša.
Ne ložite vatru i ne spaljujte biljni otpad, korov i raslinje na poljoprivrednom zemljištu i drugom otvorenom prostoru za vrijeme sazrijevanja žitarica i žetvenih radova kao i za vrijeme velike suše.
Skrećemo pozornost da je saniranje i odlaganje biljnog otpada regulirano između ostalog i Odlukama lokalne samouprave (županijske, gradske ili općinske), kojima su propisani svi uvjeti postupanja.
Ako je paljenjem vatre na otvorenom prostoru nastala šteta ili onečišćenje okoliša, policija i nadležne inspekcije službe pokreću prekršajne prijave, a ako se uzrokuje znatnija materijalna šteta ili opasnost po ljude i imovinu, protiv počinitelja policija podnosi i kaznenu prijavu.
POLJOPRIVREDNICI
- spaljivanje provodite danju i za mirnoga vremena, bez vjetra
- ne spaljujte istovremeno velike količine raslinja
- ne palite vatru na velikim površinama, odnosno više vatri koje ne možete kontrolirati
- prostor oko mjesta predviđenog za spaljivanje očistite od zapaljivog raslinja u širini koja onemogućava prijenos požara
- pripremite pribor za gašenje vatre kao što su aparati za gašenje, lopate, vile te druga sredstva za gašenje: voda, prah i sl.
- dobro provjerite ispravnost kombajna, traktora i ostalih vozila koja sudjeluju u žetvi. Kombajne je potrebno svakodnevno dobro očistiti i opremiti odgovarajućim aparatima za početno gašenje požara!
- ukoliko se dogodi požar, a nemate aparate za početno gašenje požara, za gašenje mogu poslužiti i priručna sredstva kao što su pijesak, zemlja i slična sredstva
- u slučaju potrebe spaljivanja većih količina raslinja posavjetujte se s nadležnom vatrogasnom službom, a spaljivanje prijavite nadležnoj vatrogasnoj postrojbi ili policijskoj postaji
- nikako ne palite vatru ukoliko postoji opasnost od prijenosa požara na druge površine s poljoprivrednim i šumskim kulturama ili
- ukoliko se nalazite na zaštićenom šumskom području, parku prirode, lovištu i sl., a naročito ne u vrijeme velikih opasnosti od nastanka požara otvorenog prostora.
Ne palite ostatke usjeva nakon žetve jer time nanosite dugoročnu i nepovratnu ekološku štetu tlu i okolišu!
Povećan broj požara i hektara izgorjelog raslinja (suhe trave, strništa, niskog raslinja, šume i zapuštenih poljoprivrednih površina) mogu biti rezultat suhe vegetacije ili nemarnog spaljivanja biljnog otpada. Gašenje takvih požara uvjetuje angažiranje večeg broja zemaljskih vatrogasnih snaga opreme i vozila. U konačnici, osim materijalne štete prouzročene požarom, angažman navedenih snaga iziskuje i trošenje znatnijih financijskih sredstava.
VZŽ Koprivničko-križevačke