Obilježen međunarodni dan civilne zaštite
Svečanom sjednicom županijskog Stožera zaštite i spašavanja i zapovjedništva Civilne zaštite, u sjedištu Koprivničko-križevačke županije obilježen je Međunarodni dan civilne zaštite. Ta tradicija u svijetu traje od 1. ožujka 1972. godine, kada je donesen Statut Međunarodne organizacije civilne zaštite, a u našoj državi odlukom Vlade od 1992. godine. Svima zajedno čestitao ga je načelnik Stožera i dožupan Ivan Pal.
– Srećom, ove službe u zadnje vrijeme nisu imale mnogo posla, jer nije bilo izvanrednih situacija niti katastrofa u našem kraju. Neka samo tako i ostane! No svi jako dobro znamo da su te službe, u slučaju nužde, spremne reagirati u najkraćem mogućem roku i napravite sve ono što bi bilo potrebno u kriznim situacijama, rekao je I. Pal.
Zadovoljan što se Stožer zaštite i spašavanja te zapovjedništvo Civilne zaštite ponovno okupilo u svečarskoj, a ne radnoj prigodi, čestitkama se pridružio i župan Darko Koren.
– Mi imamo sreću da smo lišeni katastrofa i nepogoda u kojima bi se trebale aktivirati sve ove službe. Ali to ne znači da ne moramo biti pripremni upravo za takve situacije. Možda ne tih obima kakve svjedočimo ovih dana u Čileu, a prije toga u Haitiju, ali zasigurno nepogoda koje se kod nas mogu dogoditi, rekao je D. Koren.
Da priroda zna biti čudljiva i u našem kraju brojkama o štetama od elementarnih nepogoda potkrijepio je pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Ivan Skec.
– Na 12-ogodišnjoj razini na području naše županije štete od elementarnih prirodnih nepogoda, odnosno tuče, mraza, suše i olujnih nevremena, zabilježene su u iznosu od oko 442 milijuna kuna. Od toga 35,5%, odnosno oko 157 milijuna kuna otpada na štete od tuče. To je zaista veliki novac, ali na sreću bez ljudskih žrtava, koje se ne mogu mjeriti novcem, rekao je I. Skec.
U Koprivničko-križevačkoj županiji je gotovo 1900 obveznika civilne zaštite i to opće namjene, hitne medicinske pomoći, spašavanja iz ruševina, te vatrogasaca i spašavanja na vodi.
Izvor: Radio Koprivnica